Zorlu Center’da Otopark Artık Ücretli

Zorlu Center’da aracını otoparka bırakanlar yüzünden yarından itibaren otopark ücreti alınmaya başlanacak.

Zorlu Holding’in Zincirlikuyu’d bulunan alışveriş ve yaşam merkezi Zorlu Center’da otopark ücretli oluyor. Açıldığından bu bugüne ücretsiz olan otopark, uzun süreli araç bırakılması yüzünden 27.04.2015 pazartesi gününden itibaren ücretli hizmet vermeye başlayacaktır. Bu çerçevede alışveriş merkezinin otopark katlarında ödeme noktaları kurulmuştur. Metro bağlantısı yüzünden aracını getirip otoparka ücretsiz bırakanlar yüzünden alınan karara göre otoparkta 1-4 saat 5 TL, 12-24 saat ise 50 TL olacak.mk

Sabah arabanı bırak, akşam arabanı al!

Zorlu Center AVM’nin 2 bin 200 araçlık otopark kapasitesi bulunmaktadır. İsteyen kişiler Zincirlikuyu ve Levazım girişlerindeki vale noktalarında vale görevlilerine teslim edebiliyor. Zorlu Holding yetkilileri, yaptıkları açıklamada, “Merkezi konumu ve metro bağlantısı nedeniyle araç sahipleri otoparkı yoğun biçimde kullanıyor. Araçlarınısabah bırakıp akşam alıyorlar. Uzun süreli araç bırakıldığı için de alışveriş merkezine gelen müşterilerimiz otopark sorunu yaşıyor. Bunun önüne geçebilmek için 27 Nisan’dan itibaren otoparklarımız ücretli olarak kullanılabilecek” diye konuştu.

Zorlu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Gayrettepe metro istasyonu ile Zincirlikuyu metrobüs durağının bağlantısının yanı sıra yayaların Metrobüs’ten de Zorlu Center’a ulaşmasını amaçlayan toplam 770 metre uzunluğundaki bağlantı tünelleri ve 230 metre uzunluğundaki altgeçitlerin yatırımını üstlendi. Zorlu Gayrimenkul, bağlantı tünelleri için yaklaşık 40 milyon TL yatırım yaptı.

5 yılda kesilen ceza 1 milyon liradan az

Alışveriş merkezlerinde ilk 3 saat otoparkın ücretsiz olması ile ilgili bir yönetmelik bulunmakta. Ancak buna uymayan AMV’lere kesilen para cezaları caydırıcılıktan uzak olduğu için 1-2 günlük otopark hasılatını ceza olarak ödemeyi göze alan AVM’ler otoparkları işletmelerini ücretli hale getiriyor. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 2007’de aldığı karara göre, alışveriş merkezi otoparklarında ilk 3 saatin ücretsiz olması gerekmektedir. AVM’ler bu kararın iptali için İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davayı kazanmıştı. Dava Danıştay’a taşınmıştı. Danıştay 8. Dairesi, otoparkların ilk 3 saate kadar ücretsiz olmasına hükmetmişti. Karara rağmen otopark ücreti alan AVM’ler bulunmaktadır. Istanbuldaki Akmerkez, Kanyon, City’s Nişantaşı’nın  aralarında bulunduğu çok sayıda AVM’ye bu nedenden 1 Ocak 2008’den bu yana 983 bin lira idari para cezası kesilmiştir. Kesilen cezalara rağmen AVM’ler ücret almaktan vazgeçmedi. Tüketiciler Birliği ise cezaların artırılmasını istemektedir.

24 saat bırakılınca ücret 20-35 TL arasında değişiyor

– İstanbul’da en gözde alışveriş merkezlerinden olan İstinyaPark’ta otopark ücretsizdir.

– ArenaPark, Mall of İstanbul, Akasya Acıbadem, Palladium, Forum İstanbul, Vialand otopark ücreti almayan diğer AVM’lerdir.

– Akmerkez’de otopark ücreti 5 TL. Gece 22.00’de aracın alınması gerekmektedir. Gece ücreti ise 35 TL.

– Trump Towers’ta ilk 3 saat ücretsiz. 3 saatten sonra 8 TL alınıyor. 24 saatlik ücret 20 TL.

– Cevahir Alışveriş Merkezi’nde de ilk 3 saat ücretsiz. 4-8 saat 16 TL, 8-12 saat 22 TL, 24 saat ise 35 TL.

Kaynak “Vatan Gazetesi”
Arkadaşına gönder:
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.