Deniz Taşıma Otoparkları

Deniz taşıma (RORO) işlemi araçların gemiye yüklenmesi ve  gemiden çıkartılması sürecinde belirlenmiş bir otopark alanında bekleme işleminin gerçekleştiği alanların kullanılmasıdır.

RORO gemileri için uzun araç taşıma otoparkı; Genellikle limanların içerisinde veya yakınlarında bulunur ve amaca uygun geniş alanlara ihtiyaç duyulur. Bekleme veya  park yapacak araçlar, güvenli bir şekilde park edilebileceği, korunaklı alanları otopark sahası olarak kullanırlar. Aynı zamanda otoparklarda araçların kolaylıkla yüklenip boşaltılabilmesi için yeterli araç ara boşlukları bırakılması da önemlidir.

Deniz taşımacılığında kullanılan otoparkları genellikle birkaç ana bölümden oluşur. Bunlar:

  1. Giriş bölümü: Otoparka giren araçların kaydının yapılması, ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve yönlendirme işlemlerinin yapılması için ayrılmış bir bölümdür.
  • Bekleme bölümü: Otoparkta bekleyen araçlar için ayrılmış bir alan olup, araçların işlemlerinin tamamlanmasını beklediği bir bölümdür.
  • Yükleme/boşaltma bölümü: Bu bölüm, araçların gemiden indirilmesi veya gemiye yüklenmesi için kullanılır. Bu bölümde, araçların güvenli bir şekilde yükleme/boşaltma işlemlerinin yapılması için uygun ekipmanlar ve personel bulunur.
  • Park alanı: Bu bölüm, araçların park edeceği alanlardan oluşur. Araçlar, genellikle belirli bir sıraya göre park edilirler.

Deniz taşıma otoparklarının verimli bir şekilde çalışması için, araçların hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerinin yapılması gerekir. Araçların park edilmesi ve alınması için uygun bir düzenleme yapılması, deniz taşıma esnasında otoparkın işleyişini kolaylaştırır. Otoparkların güvenliği de önemli bir konudur ve güvenlik kameraları, alarm sistemleri ve güvenlik personeli gibi önlemler alınarak otopark alanının korunması sağlanmalıdır.

Otopark tasarım ve uygulama firması olan www.otoparkpartner.com firması müşterilerinin ihtiyaçlarına göre farklı hizmetler sunarlar. Bunlar arasında otopark planlama ve tasarımı, proje yönetimi, sürdürülebilirlik danışmanlığı, trafik akış analizi, yönetim ve işletme hizmetleri gibi konular yer almaktadır.

Arkadaşına gönder:
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.