Otopark Analizi

Otopark Yeterlilik Analizi

Otopark analizi www. otoparkpartner.com  sitesinde açıklandığı  gibi ; Açık otopark, kapalı otopark, katlı otopark ve zemin altı otopark alanlarında araç kapasitesinin maksimum kullanılması ve güvenli park edilmesi ile otopark giriş-çıkışlarının düzenlenmesi ayrıca otopark içi araç sirkülasyon planı hazırlanması işlerini kapsamaktadır.

Otopark analizi ve çözümü ; Otopark işletmesinin yeterliliği otoparka giren bir aracın park yeri bulmasının mümkün olup olmayacağının olasılığını hesaplayarak ölçülebilir. Otopark işletmesi tespit edilen doğrultuda kapasite artışını uygularsa (boşluk yaratarak ya da ek sistem kurarak) bu sorun yüksek olasılıkla çözüleceği garanti edilir.

Bir aracın park yeri bulamama olasılığı aşağıdaki gibi mevcut park yeri sayısı ve trafik yükü karşılaştırılarak hesaplanabilir.

BosDoluledtabela

Otopark yeterliliği öncelikle, trafik yükü kullanılarak tahmin edilmektedir:

A = Q * T

A = Trafik yükü,
Q = Gelen araç akış hızı
T = Ortalama park süresini

Zaman senin birimleri birbirleriyle iptal emin olun. Saatte araçlarda verecek S ise, o zaman sonrası biriminde T kullanılır.

Daha sonra, aşağıdaki formül kullanılarak otopark yeri bulamama olasılığını hesaplanır.

P = (A M / M!) / (1 + A + A 2/2 +… + A M / M!)

Otopark alanında;
P  = Park yeri bulamama olasılığı
A = Trafik yükü
M = Park yeri sayısı

Otopark yeri sıkıntısı olasılığı yüksek ise, otopark tesisi daha fazla park yerini eklemeyi düşünebilirsiniz  otopark danışmanlık ve uygulama projesi için iletişime geçebilirsiniz.

www.otoparkpartner.com

iletisim


Otopark Analizi

Parking Network
Arkadaşına gönder:
Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.